English ČŚesky 日本語 Russian

Funkční oděvy a textilie

Voděodolné a prodyšné textilie jsou vyvíjeny již řadu let, aby mohly lidskému tělu poskytnout maximální ochranu a zároveň vysoký komfort. Finální vlastnosti těchto textilií jsou dány všemi materiály použitými při výrobě i všemi postupy při finálním zpracování. Membránové technologie a pokročilé materiály jsou vyvíjeny tak, aby uspokojily náročná kritéria funkčního oblečení pro outdoorové aktivity, ale i pro pracovní či průmyslové oděvy. Nanovlákna vyrobená metodou elektrospinningu jsou považována za velmi přínosná  díky vlastnostem, ke kterým patří velký specifický měrný povrch, malý průměr vláken, filtrační vlastnosti, nízká tloušťka vrstvy, vysoká prodyšnost a nízká hmotnost materiálu. 

Popis technologie

Funkční textilie jsou hodnoceny z hlediska výkonu finálního kompozitního materiálu. Mezi nejčastěji hodnocené vlastnosti patří:

-    Voděodolnost: měření vodního sloupce
-    Prodyšnost: propustnost vzduchu
-    Propustnost vodní páry: rozptyl vlhkosti do materiálu
-    Větruodolnost: zamezení prostupu větru do oděvu
-    Odolnost proti opotřebení: trvanlivost

Výhody nanovláken

Pro uspokojení rozmanitých potřeb zákazníků je potřeba vyvíjet nové materiály s různými stupni prodyšnosti a voděodolnosti. Nanovlákenné vrstvy mohou být vyrobeny z širokého spektra polymerů. Unikátní kombinace specifického měrného povrchu, flexibility, lehkosti materiálu a struktury porozity pak umožňuje výrobcům optimalizovat a zdokonalovat voděodolnost, prodyšnost a propustnost vodní páry.

Charakteristiky výkonu voděodolného a prodyšného funkčního materiálu