English ČŚesky 日本語 Russian

V Praze začíná světový summit o nanovláknech, má rekordní účast

23.03.2009


„Summit tohoto rozsahu se u nás koná teprve podruhé. Letos má ale dvaapůlkrát více přihlášených. Přičítáme to obrovskému nárůstu potřeby řešit energetickou krizi, globální problémy světa a současně obohatit tradiční odvětví, procházející právě hlubokou recesí, o zásadní inovace, které mohou radikálně změnit rozložení sil v konkurenčním poli. To se týká automobilek a jejich dodavatelů, výrobců filtrační techniky, topných systémů, ale i energetických společností a vlád,“ uvedl spolumajitel pořádající společnosti Elmarco Ladislav Mareš.

Roli podle L. Mareše zřejmě sehrál i fakt, že česká společnost Elmarco, která je světovým producentem strojů na výrobu nanovláken, připravila na summit 11. března světovou premiéru prvních solárních článků s nanovlákny, které dovedou vyrábět energii v zeměpisných šířkách s nedostatkem slunečního svitu, a to podstatně levněji než klasické solární modely. Navíc se téměř nesnižuje jejich účinnost ani při využití umělých zdrojů záření.

Stejně tak v premiéře účastníci pražského summitu uvidí zařízení, které umí řešit filtraci a čištění odpadních vod, přípravu provozní vody a recyklaci vody užitkové, odsolování vod, odstraňování těžkých kovů, radioaktivních substancí a jiných škodlivin.

Mezi hvězdy světové vědy, které se do Prahy přijedou na novinky podívat a prezentovat své výsledky, budou mimo jiné Prof. Dr. Akihiko Tanioka z  Tokyo Institute of Technology , Prof. Dr. Seeram Ramakrishna z National University of Singapore  nebo Prof. Dr. Gregory C. Rutledge z Massachusetts Institute of Technology. Na summitu se sejde i česká nanotechnologická elita reprezentovaná představiteli nejvýznamnějších pracoviš v ČR.