English ČŚesky 日本語 Russian

Elmarco otevírá své nové výzkumné, vývojové a výrobní centrum

05.01.2009


Česká společnost Elmarco, která je světovým výrobcem  strojů pro výrobu nanovláken, dnes otevřela své nové výzkumné, vývojové a výrobní centrum. Areál v liberecké Průmyslové zóně Liberec Sever zaujímá ve dvou podlažích celkem plochu 3 000 m2 a je jediným svého druhu na světě. Náklady na vybudování a vybavení unikátního centra nanovlákenných technologií dosáhly 190 milionů korun. Přibližně 75 milionů korun z této částky poskytly strukturální fondy Evropské unie, přesněji Operační program Průmysl a inovace EU - program Potenciál.

„Úkolem centra je pokračovat ve vývoji nanovlákenných materiálů a rozšířit možnosti aplikací naší patentované technologie NanospiderTM, která umí, a to jako jediná na světě, průmyslově vyrábět nanovlákna. Půjde tedy o základnu pro rozšíření těchto technologií třetího tisíciletí,“ uvedl generální ředitel firmy Ivan Konečný. Právě proto, jak upozornil, jsou součástí nových pracoviš zejména špičkové laboratorní prostory, které slouží pro další vývoj technologie NanospiderTM v celém spektru aplikací.

Na výzkumných a inovačních aktivitách Elmarco v novém vývojovém centru se budou podílet všechny domácí a zahraniční univerzity, s nimiž už firma navázala spolupráci. Z domácích akademických a vědeckých pracoviš to budou Technická univerzita Liberec, Akademie věd ČR, VŠCHT a Univerzita Karlova. Současně poběží výzkumné projekty s americkými North Karolina State University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA, Stellenbosch University z Jihoafrické republiky a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – CSIRO  v Austrálii. 

Společnost Elmarco, která je již několik let leaderem ve vývoji nanovlákenných materiálů, jejich aplikací a strojů k jejich průmyslové produkci, investovala v roce 2008 nejen do svého zázemí v České republice, ale především do globálního rozvoje. V současnosti má mezinárodně zkušený management a centra kompetence pro EU, USA a Asii, která v daném teritoriu nabízejí v reálném čase služby a produkty Elmarco. Okruh uživatelů unikátní, světovým patentem chráněné technologie NanospiderTM, kterou vyvinulo Elmarco spolu s libereckou Technickou univerzitou, je dnes tvořen více než třemi desítkami zákazníků z celého světa.

Společnost Elmarco díky své aktivitě významně ovlivňuje trendy využití nanovlákenných technologií a je mimo jiné nositelem ceny Nano 50TM , kterou uděluje elektronicky šířený prestižní magazín Nanotech Briefs - oficiální periodikum NASA a držitelem dvou nominací na Index Award ze ženevského veletrhu INDEX 08, kde se sjelo šest stovek vystavovatelů - producentů netkaných textilií z celého světa.