English ČŚesky 日本語 Russian

ČEZ a Elmarco jako první na světě úspěšně otestovaly solární panely s nanovlákny

01.04.2010


Energetická skupina ČEZ a společnost Elmarco ukončily první část společného testovacího projektu. Poprvé na světě porovnaly výkony solárních panelů využívajících nanovláken s vlastnostmi běžných křemíkových panelů. Testy dopadly pozitivně pro solární panely s nanovlákny (DSSC – dye-sensitized solar cells).

Testy panelů probíhaly v době od 20. září do 20. prosince 2009 na pozemcích jaderné elektrárny Temelín. S výrobou panelů pro testování a s testy samotnými pomáhala společnost Solartec z Rožnova pod Radhoštěm. Z měření vyšlo několik milionů údajů, které výzkumný tým vyhodnotil pomocí speciálního software. Podrobné výsledky budou prezentovány na Fotovoltaickém Fóru 2010, které se bude konat 1. - 2. dubna v Plzni.

Výsledky testů potvrdily, že DSSC panely mohou najít uplatnění mimo solární farmy. Hodí se například pro využití do míst s nižší intenzitou osvitu, při opláštění budov nebo dokonce v interiérech. Při nízkém osvitu byly DSSC panely až o 80 % účinnější než testované křemíkové panely a byly méně citlivé na teplotu. Zatím však stále vykazují nižší celkovou účinnost než křemíkové panely. Důležité je, že existuje potenciál pro zvýšení účinnost různými technickými opatřeními, k jejichž návrhu přispěl i náš test. Otázkou dalšího vývoje a průmyslové výroby je i zajištění jejich odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Zahájení průmyslové výroby panelů s nanovlákny plánuje společnost Elmarco se svými partnery již do konce letošního roku.

Pro Skupinu ČEZ je projekt součástí výzkumu, vývoje a testování nových energetických technologií. „Vývoj další generace fotovoltaických článků je zaměřen buď na vyšší účinnost či na větší využití v průběhu dne, zpravidla články z levnějších materiálů než je drahý čistý křemík. Právě tento směr byl pilotním testem sledován. Budoucí využití těchto článků se očekává především jako součást budov, tzv. BIPV (building integrated photovoltaics). Masová průmyslová výroba by pak měla přinést jejich zlevnění, ostatně jak to je obvyklé u jiných zařízení pro energetiku,“ uvedl Aleš Laciok, koordinátor výzkumu a vývoje ČEZ, a. s.

Elmarco, díky své unikátní technologii NanospiderTM, vyvinulo panely, které k zachycení sluneční energie a její přeměně na energii elektrickou využívají nanovlákna oxidu titaničitého (TiO2). „Nikde na světě doposud nebyla použita nanovlákna pro solární panely. Tento nový typ solárních panelů je založen na principu technologie DSSC a naše společnost jej poprvé představila na světovém setkání Nanofibers for the 3rd Millennium-Nano for life 2009 v Praze.“ uvedl Ladislav Mareš, zakladatel a jednatel firmy Elmarco.

 

O Skupině ČEZ

Skupina ČEZ, coby největší domácí výrobce elektřiny plánuje v následujících 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun. Cíle Skupiny ČEZ v oblasti rozšiřování výrobních  kapacit z obnovitelných zdrojů přímo souvisejí s cílem ČR vyrábět dle klimaticko-energetického balíčku EU v roce 2020 celkem 13,5 % energie z obnovitelných zdrojů.
Zároveň jsou v souladu s vizí Futuremotion, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Podrobnější informace na www.futuremotion.cz.

O společnosti Elmarco

Elmarco je první firmou na světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Využívá k tomu unikátní technologie Nanospider™, která splňuje všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Vlastnosti zařízení Nanospider™, jako je snadná obsluha, rozšiřitelnost podle přání zákazníka a flexibilita, jsou velmi ceněné a Elmarco díky tomu uspělo na světovém trhu. Společnost je zároveň průkopníkem uplatnění nanovláken ve všech sférách lidského života, spolupracuje s předními českými i světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi. Podrobnější informace na www.elmarco.com.