English ČŚesky 日本語 Russian

Elmarco a Kyoto Institute of Technology podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji nových strojů na nanovlákna

06.01.2010


Elmarco , světově uznávaný výrobce strojů na průmyslovou výrobu nanovlákenných materiálů, a renomovaná japonská univerzita Kyoto Institute of Technology (KIT), uzavřely dohodu o spolupráci. Společně budou vyvíjet technologii, která umožní konstruovat nové stroje na výrobu nanovláken. „Naše technologie bude schopna vyrábět větší portfolio nanovlákenných materiálů, a to v průmyslovém měřítku. Podobná zařízení jsou zatím pouze v laboratořích. Průmyslová linka tohoto typu na světě dosud neexistuje,“ uvedl spolumajitel společnosti Elmarco Ladislav Mareš.

Cílem spolupráce je dostat technologii na průmyslovou úroveň a vyrábět zařízení, která by umožňovala produkovat nanovlákna s různou stavbou a strukturou ve velkém.

Od uzavření dohody si oba partneři slibují rozšíření využití nanovláken v oblastech, jako je např. zdravotnictví, výroba energií, textilní průmysl či životní prostředí. Společnost Elmarco hodlá poskytnout Kyoto Institute of Technology unikátní laboratorní linku NanospiderTM Lab na výrobu nanovlákenných materiálů.

„Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit zahájení spolupráce na vývojových projektech s Kyoto Institute of Technology. Věříme, že díky naší spolupráci se podaří získat další nové poznatky přispívající jak k průmyslové výrobě nanovláken tak k rozvoji ve výzkumné sféře", poznamenává Kaz Nomoto, president a výkonný ředitel japonské dceřiné společnosti ELMARCO Ltd.

„Tato nová dohoda představuje důležitou a vzrušující formu partnerství,” říká Dr. Masaya Kotaki, profesor a externí spolupracovník na Kyoto Institute of Technology, který významně přispěl k novým vědním poznatkům v základním výzkumu nanovláken a metodám jejich zpracování a využití. Je autorem mnoha odborných článků a nechal si celou řadu zjištění a závěrů o nanovláknech patentovat.O společnosti Elmarco

Elmarco s.r.o. je jedinou společností na světě vyrábějící stroje na průmyslovou výrobu nanovlákenného materiálu. Firma mimo jiné úspěšně rozvíjí zakládání partnerskou spolupráci s čelními světovými průmyslovými podniky a univerzitami. Jedinečná technologie Nanospider™, vyvinutá společností Elmarco, byla navržena tak, aby stroje na výrobu nanovláken byly jednoduše ovladatelné, snadno rozšiřitelné, modulární a flexibilní. (Více informací naleznete na: www.elmarco.com.)


O Kyoto Institute of Technology


Renomovaná univerzita je v ČR dobře známá díky spolupráci s tuzemskými technickými a chemickými univerzitami (například s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze). Kyoto Institute of Technology se věnuje projektům – vzdělávacím a výzkumným - se silnou vazbou na praxi. K jeho klíčovým konceptům patří péče o životní prostředí a spolupráce vědy a různých oblastí života. Důraz institutu na inovaci vedl k vytvoření silné tradice výzkumu a průlomovému vývoji nanomateriálů. (Více informací naleznete na: www.kit.ac.jp)