English ČŚesky 日本語 Russian

Elmarco a National University of Singapore zahajují spolupráci na vývojových projektech

14.12.2009


Společnost Elmarco, první a dosud jediná společnost na světě vyrábějící stroje na průmyslovou výrobu nanovlákenného materiálu, a National University of Singapore (NUS), přední světová univerzita se sídlem v centrální Asii, oznámili zahájení spolupráce na vývojových projektech.


Již v březnu 2009 podepsala společnost Elmarco s NUS tzv. Memorandum of Understanding (MOU= memorandum vzájemného porozumění), v němž se dohodli na společném výzkumu nových nanomateriálů pro užití v průmyslovém měřítku. Zároveň hodlají zpřístupnit své odborné znalosti a know-how příslušným akademickým kruhům a průmyslovým podnikům. Obě instituce si od této spolupráce slibují pozitivní výsledky v aplikačních oblastech, jako jsou úprava odpadních vod, zdraví, energie a životní prostředí.

Jedním z výsledků spolupráce společnosti Elmarco, NUS a dalších partnerů je např. zařízení na filtraci vody, které využívá nanovlákenné membrány. Toto zařízení dokáže vyřešit problémy s pitnou vodou v zemích, kde je voda nějakým způsobem kontaminovaná.
“Je velmi pravděpodobné, že v budoucnosti bude voda stále vzácnější. Znečištění vody se tak stává globálním problémem. Nové materiály přispívají k řešení tohoto celosvětového úkolu a jsou schopné zajistit dostatek pitné vody“ vysvětluje Ladislav Mareš, výkonný ředitel společnosti Elmarco. K dalším klíčovým výzkumům patří i vývoj barvocitlivých solárních článků DSSC (dye-sensitized solar cells) a Li-Iontových baterií obsahujících nanovlákna.

“Tento nový druh spolupráce na vývojových projektech představuje důležitou a vzrušující formu partnerství” říká Prof. Seeram Ramakrishna, vicepresident v oblasti výzkumné strategie na National University of Singapore. Profesor Ramakrishna je uznávaným světovým odborníkem v průkopnické činnosti v oblasti nanovláken a to zejména pro účely regenerativní medicíny, získávání solární energie a čištění odpadních vod.
 
"Je velmi důležité, abychom se věnovali výzkumu nanovláken i nadále a mohli tak urychlit jejich všestranné použití. Věříme, že nanovlákna mohou hrát velmi důležitou roli ve výrobě vysoce kvalitních produktů na rozvojových trzích" poznamenal Ladislav Mareš.O společnosti Elmarco

Elmarco je jediná společnost na světě vyrábějící stroje na průmyslovou výrobu nanovlákenného materiálu. Úspěchem společnosti je mimo jiné i zakládání partnerské spolupráce s čelními světovými průmyslovými podniky a univerzitami. Jedinečná technologie Nanospider™, vyvinutá společností Elmarco, byla navržena tak, aby stroje na výrobu nanovláken byly jednoduše ovladatelné, snadno rozšiřitelné a modulární, a samozřejmě flexibilní.
Více informací naleznete na: www.elmarco.com


O National University of Singapore

Přední světová univerzita se sídlem v centrální Asii. National University of Singapore (NUS) nabízí studentům globální přístup ke vzdělávání a výzkumu se zaměřením na asijské perspektivy a vysokou odbornost.
Více informací naleznete na: www.nus.edu.sg