English ČŚesky 日本語 Russian

Expo 2010: V české pavilonu se konal Den Elmarco

19.10.2010


Společnost Elmarco, světové uznávaný výrobce strojů pro průmyslovou výrobu nanovláken, zorganizovala v českém pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji v sobotu 16. října 2010 výjimečnou akci nazvanou „Den Elmarco“.

Inovativní a unikátní výrobní proces firmy Elmarco pod názvem NanospiderTM se totiž spolu s dalšími exponáty prezentuje v českém pavilonu. Všeobecná světová výstava EXPO 2010 je pro Českou republiku první příležitostí, jak předvést silnou pozici v inovaci nanotechnologií na mezinárodní úrovni.

„Materiály z nanovláken lze využít v energeticky úsporných filtrech pro čištění vzduchu nebo úpravu pitné vody, v účinnějších solárních článcích a bateriích, jsou jedinečným materiálem pro nahrazování poškozených tkání a mají mnoho dalších využití. Elmarco s velkým potěšením zorganizovalo tuto akci společně s českým pavilonem. Na EXPO 2010 v Šanghaji se akademičtí i průmysloví odborníci mohou dozvědět o výhodách nanovláken více,” vysvětlil Kaz Nomoto, prezident a GŘ Elmarco Ltd., který zodpovídá za veškeré asijské obchody v organizacích Elmarco po celém světě.

Exponát v českém pavilonu nazvaný „Nano pro budoucnost” se skládá z  modelu stroje vyrábějícího nanotextilie - NanospideruTM, který příchozí seznamuje s výrobním procesem: vlákna stoupají z veliké nádrže vyrobené ze skla, která obsahuje válcovitou elektrodu, a „ovíjí“ model zeměkoule umístěný nad hlavami návštěvníků. Celý exponát také informuje o příkladech praktického využití nanovlákenných textilií, včetně odsolování mořské vody a představuje potenciální výhody nanovláken pro zlepšení kvality lidského života a je příkladem kreativity a inovačních schopností českých vědců a techniků. 

Princip NanospiderTM je velmi jednoduchý: vlákna 200krát tenčí než je lidský vlas se vytváří na povrchu válcovité elektrody bez použití trysek z polymeru. Elmarco je průkopníkem výroby robustních elektronavíjecích strojů, které lze použít při laboratorním výzkumu i v reálné průmyslové výrobě. Elmarco je jediným výrobcem těchto strojů na světě. 

O společnosti Elmarco

Elmarco je první firmou ve světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Základem úspěchu firmy je spolupráce s předními světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi působícími na globálním trhu. Unikátní technologie NanospiderTM, vyvinutá společností Elmarco, je navržena tak, aby splňovala všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Logistické a technické know-how i výhodnou polohu sídla firmy využívá Elmarco také k tomu, aby nabídlo špičkové, ale i cenově příznivé, výrobní a outsourcingové služby pro dodávky výrobních zařízení a dílčích sestav s důrazem na polovodičový průmysl.

Společnost sídlí v Liberci (Česká republika) a má dvě obchodní pobočky: Morrisville (NC, USA) a Tokyo (Japonsko). Elmarco v současnosti celosvětově zaměstnává kolem 250 specialistů, z nichž 45 pracuje v oblasti výzkumu a vývoje. Podrobnější informace naleznete na www.elmarco.com.


Den Elmarco