English ČŚesky 日本語 Russian

EXPO2010: Nanotechnologie se stávají dalším ze symbolů České republiky na světové výstavě v Shanghaji

17.05.2010


Jedním z „plodů“ civilizace v českém pavilonu světové výstavy EXPO2010, kterou je možné od 1. 5. 2010 navštívit v čínské Shanghaji, je prezentace ze světa nanovláken. Vznikla ve spolupráci s českou společností Elmarco zabývající se výrobou strojů pro průmyslovou produkci nanovláken a libereckým science centrem iQ park. Nanotechnologie se tak nově přiřadila k tématům, kterými se Česká republika představuje v zahraničí.

 „Nanotechnologie se staly součástí národní expozice jako ukázka české nápaditosti a zručnosti – jedná se o technologii, kde Česká republika drží světový patent, a která otevírá netušené možnosti snad ve všech oborech lidské činnosti,“ uvedl Jiří F. Potužník, PR manažer Kanceláře generálního komisaře účasti České republiky na EXPO2010.

Revoluční technologii s názvem NanospiderTM vyvinula společnost Elmarco na základě vynálezu Technické univerzity v Liberci. Její princip je velmi jednoduchý: vlákna 200krát tenčí než lidský vlas vznikají na povrchu válcovité elektrody bez nutnosti použití trysek. Právě tato jednoduchost umožňuje společnosti Elmarco, jako zatím jedinému výrobci na světě, produkovat stroje využitelné od laboratorního výzkumu až po plnou průmyslovou výrobu.

Mnohonásobně zvětšený stylizovaný model vzniku nanovláken pomocí technologie NanospiderTM je umístěn v jednom z kubusů zavěšených v pavilonu České republiky. Z obří skleněné nádržky s válcovou elektrodou stoupají vlákna a pokrývají model zeměkoule umístěný nad hlavami návštěvníků. Tento obraz symbolizuje možné přínosy nanovláken ke zlepšení kvality lidského života na Zemi.

„Stovky firem a univerzit v mnoha zemích v současné době pracují na různých aplikacích, které budou šetrnější k životnímu prostředí a přinesou lidem kvalitnější život. Nanovlákenné materiály umožní vyrábět energeticky úspornější filtry pro čištění vzduchu a úpravu pitné vody, výkonnější solární články či baterie a unikátní materiály pro rychlejší a efektivnější léčbu poranění nebo náhradu poškozených tkání. Věříme, že se tímto způsobem svět nanovláken a možností jejich využití dále přiblíží širší veřejnosti,“ vysvětluje Ladislav Mareš, ředitel a zakladatel společnosti Elmarco.

O společnosti Elmarco

Elmarco je první firmou na světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Základem úspěchu firmy je spolupráce s předními světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi působícími na globálním trhu. Unikátní technologie NanospiderTM, vyvinutá společností Elmarco, je navržena tak, aby splňovala všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Logistické a technické know-how i výhodnou polohu sídla firmy využívá Elmarco také k tomu, aby nabídlo špičkové, ale i cenově příznivé, výrobní a outsourcingové služby pro dodávky výrobních zařízení a dílčích sestav s důrazem na polovodičový průmysl.

Společnost sídlí v Liberci (Česká republika) a má dvě obchodní pobočky: Morrisville (NC, USA) a Tokyo (Japonsko). Elmarco v současnosti celosvětově zaměstnává kolem 250 specialistů, z nichž 45 pracuje v oblasti výzkumu a vývoje. Podrobnější informace naleznete na www.elmarco.com.  

 
Fotografie expozice kubusu nanotechnologií:
(V tiskové kvalitě je možné fotografii stáhnout zde: www.elmarco.com/download// )

nanospider at EXPO2010