English ČŚesky 日本語 Russian

Organizátoři konference o nanovláknech oznámili detailní program

27.07.2010


Přední světoví odborníci a manažeři působící v oblasti nanovláken se setkají na konferenci Nanofibers for the 3rd Millenium (Nanovlákna pro 3. tisíciletí), která se koná od 30. srpna do 1. září v Raleigh, v Severní Karolíně, USA. Cílem setkání je především diskuze o současné pozici nanovláken ve vědě a o jejich zásadním přínosu pro rozvoj netkaných a technických textilií. Konferenci společně organizují americký Nonwovens Institute a česká společnost Elmarco.

„Nonwovens Institute vždy usiloval o to, aby propojil základní vědecký výzkum, vývoj nových produktů a přední průmyslové výrobce. Velmi nás těší, že můžeme se společností Elmarco, jejím jednatelem panem Marešem a jeho týmem, pořádat třetí ročník této konference zde ve Spojených státech,“ řekl Dr. Behnam Pourdeyhimi, výkonný ředitel Nonwovens Institute. První dva ročníky Konference se uskutečnily v Praze.

Přesun místa konání Konference z Prahy do Raleigh se může zdát jako zásadní změna. Jde však o naprosto logický krok. Využití nanovláken se v Americe velmi rychle rozvíjí a společnost Elmarco - první firma ve světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku – otevřela svou pobočku v Severní Karolíně již v roce 2008. 

Členové programového výboru konference reprezentují spolupráci akademické půdy a průmyslu. Jsou mezi nimi zástupci odborných institucí zabývajících se elektrospiningem (technologií výroby nanovláken) - například University of Akron a University of Illinois v Chicagu, a dále zástupci silných průmyslových hráčů jako jsou Flanders Corporation, Freudenberg Nonwovens nebo Hollingsworth and Vose. „Jsme velmi poctěni takovýmto složením programové komise a děkujeme všem, kteří pro konferenci připravují své prezentace – bude to opravdu výjimečná událost,“ řekl Kenneth Danahue, ředitel Elmarco, Inc., pobočky Elmarco s.r.o. v USA.

Dva a půl dne budou přednášející hovořit o nanovláknech z různých hledisek, o jejich produkci, měření a testování. Zároveň prodiskutují nejrůznější oblasti, v nichž mohou díky nanovláknům vznikat výrobky „nové generace“, a to ve velmi široké škále sahající od ošetřování ran až k filtraci paliv.

Mnohé obory využívající nanotechnologie se revolučně rozvíjejí právě nyní. Historie nanovláken však sahá až do konce 19. století, první patenty byly registrovány na začátku 20. století. V současné době se s různými možnostmi využití nanovláken setkáváme v celé řadě oblastí - netkané textilie, filtrace, membrány, zdravotnictví, hygiena, výroba baterií a palivových článků, katalyzátory, fotovoltaika… A prakticky denně se objevují nové.

„Různorodost průmyslových oblastí, které využívají či mohou využít nanovlákna, je opravdu uchvacující. Nejzajímavější však pochopitelně je sledovat jejich použití v konkrétních praktických aplikacích. Jako příklad mohou posloužit někteří naši zákazníci z oboru filtrace. Úspora nákladů při použití nanovláken na filtračním materiálu sice může vypadat zanedbatelně, když ji přepočteme na jeden čtvereční metr. Ale když si uvědomíme, že se takového materiálu spotřebují miliardy čtverečních metrů za rok, výhoda je více než zřejmá. Zákazníci mohou vyrábět zcela nové materiály nebo zlepšovat ty stávající a přitom významně šetřit celkové náklady,“ říká Kenneth Danahue.

Více informací o Konferenci a seznam přednášejících naleznete na www.nano3millennium.com.

O společnosti Elmarco

Elmarco je první firmou ve světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Základem úspěchu firmy je spolupráce s předními světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi působícími na globálním trhu. Unikátní technologie NanospiderTM, vyvinutá společností Elmarco, je navržena tak, aby splňovala všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Logistické a technické know-how i výhodnou polohu sídla firmy využívá Elmarco také k tomu, aby nabídlo špičkové, ale i cenově příznivé, výrobní a outsourcingové služby pro dodávky výrobních zařízení a dílčích sestav s důrazem na polovodičový průmysl.

Společnost sídlí v Liberci (Česká republika) a má dvě obchodní pobočky: Morrisville (NC, USA) a Tokyo (Japonsko). Elmarco v současnosti celosvětově zaměstnává kolem 250 specialistů, z nichž 45 pracuje v oblasti výzkumu a vývoje. Podrobnější informace naleznete na www.elmarco.com.

The Nonwovens Institute, NC State University, Severní Karolína, USA:

Nonwovens Institute byl založen v roce 2007. Poskytuje výzkumné, vzdělávací a další odborné služby průmyslovým partnerům v oboru netkaných textilií a v dalších přidružených oblastech. Institut je sídlem Nonwovens Cooperative Research Center (NCRC), jednoho z prvních pěti center spolupráce mezi univerzitami a průmyslem / státem založených nadací National Science Foundation (NSF) v roce 1991. Institut usiluje o světové prvenství ve vzdělávání a vývoji v oboru netkaných textilií.   

Více informací najdete na www.thenonwovensinstitute.com