English ČŚesky 日本語 Russian

Konference Nanofibers for the Third Millennium 2010 slavila úspěch – i v roce 2011 se bude konat v americkém Raleigh

15.10.2010


Na konferenci Nanofibers for the Third Millennium, která se konala od 30. srpna do 1. září 2010, bylo oznámeno, že se i její další ročník uskuteční na stejném místě, tedy v Releigh v Severní Karolíně. Rozhodnutí učinili hlavní organizátoři Konference – česká společnost Elmarco a americký Nonwovens Institute. Dokonce je již nyní znám termín konání příští Konference: 29. až 31. srpna 2011.

Téměř 200 akademických i průmyslových expertů a vědců se vypravilo do amerického města Raleigh, aby navštívilo jedinečnou konferenci. Ta vyvrcholila 1. 9. 2010 slavnostním otevřením předváděcího centra americké pobočky společnosti Elmarco.

Základním úmyslem celé akce je snaha o propojení dvou různých oblastí – akademické a komerční sféry. Jejich vzájemná komunikace a propojení je důležitým předpokladem pro komerční využití nanovláken v praxi. “Je to opravdu skvělé vidět, jak se díky této akci otevírají možnosti využití nanovláken nejen v rámci laboratorních výzkumů a testování, ale i ve výrobních procesech daleko většího rozsahu,” říká Ken Donahue, CEO americké pobočky společnosti Elmarco.

Konference se konala již po třetí, letos ale poprvé jinde, než v České republice, „rodné” zemi společnosti Elmarco. „Jsme rádi, že jsme na organizaci konference mohli spolupracovat s tak silným partnerem, jako je Nonwovens Istitute. Bez jejich pomoci by nebylo možné akci uskutečnit,” říká zakladatel společnosti, Ladislav Mareš. „Dr Pourdeyhimi a jeho tým byli naší americké pobočce velmi nápomocni. Podařilo se tak vytvořit skvělé zázemí a atmosféru vedoucí k plodným diskuzím o nových trendech v oblasti technických textilií a nanovláken.”

“Nonwovens Institute si vždy dával za cíl budovat úzkou kooperaci mezi výzkumem, koncepty nových produktů a vedoucími hráči na trhu. Je skvělé, že můžeme letošní konferenci připravovat společně se společností Elmarco a velmi si ceníme, že se pan Mareš se svým týmem rozhodli konferenci realizovat právě v Americe,” říká Dr. Behnam Pourdeyhimi, ředitel Nonwovens Institute.

Pořadatelé Konference reflektovali slučování akademického světa a průmyslu. Mezi účastníky patřily instituce zaměřené na elektrospining jako jsou University of Akron nebo University of Illinois v Chicagu spolu s významnými průmyslovými hráči Flanders Corporation, Freudenberg Nonwovens a Hollingsworth a Vose. Mezi další zástupce komerční sféry pak patřila společnost Donaldson Company, Pall Corporation, Millipore, Ahlstrom, Cummins Filtration, a mnoho dalších. Konference se zúčastnil i Dupont, který nedávno ohlásil výstavbu závodu na výrobu separátorů do lithiových baterií v Richmondu ve Virginii.

“Úspěch konference jasně ukazuje prvenství Severní Karolíny v tomto rostoucím a  technologicky stimulovaném průmyslu. I v dřívějších letech byla tato země na popředí v oblasti textilních inovací. Ukázalo se, že si své prvenství v tomto odvětví udrží i nadále,” řekl Wayne Watkins, projektový manager obchodní komory v Raleigh.

John Hardin, člen Obchodní komory prohlásil, “Severní Karolína byla dlouholetým lídrem v oblasti technických textilií – tyto textilie jsou zásadním prvkem pro další rozvoj nových léčiv, baterií, komponentů do aut, atd. Tím, že je konference zorganizována právě zde, je vzdán hold našemu úsilí v této oblasti.”

O společnosti Elmarco

Elmarco je první firmou ve světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Základem úspěchu firmy je spolupráce s předními světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi působícími na globálním trhu. Unikátní technologie NanospiderTM, vyvinutá společností Elmarco, je navržena tak, aby splňovala všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Logistické a technické know-how i výhodnou polohu sídla firmy využívá Elmarco také k tomu, aby nabídlo špičkové, ale i cenově příznivé, výrobní a outsourcingové služby pro dodávky výrobních zařízení a dílčích sestav s důrazem na polovodičový průmysl.

Společnost sídlí v Liberci (Česká republika) a má dvě obchodní pobočky: Morrisville (NC, USA) a Tokyo (Japonsko). Elmarco v současnosti celosvětově zaměstnává kolem 250 specialistů, z nichž 45 pracuje v oblasti výzkumu a vývoje. Podrobnější informace naleznete na www.elmarco.com.


The Nonwovens Institute, NC State University, Severní Karolína, USA

Nonwovens Institute byl založen v roce 2007. Poskytuje výzkumné vzdělávací a další odborné služby průmyslovým partnerům v oboru netkaných textilií a v dalších přidružených oblastech. Institut je sídlem Nonwovens Cooperative Research Center (NCRC), jednoho z prvních pěti center spolupráce mezi univerzitami a průmyslem / státem založených nadací National Science Foundation (NSF) v roce 1991. Institut usiluje o světové prvenství ve vzdělávání a vývoji v oboru netkaných textilií.    
Kontakt: nonwovens@ncsu.edu


CONTACT
Kelly Allen, Elmarco
(919) 334.6495
Kelly.allen@elmarco.com